Poradnik - Budowa domku letniskowego

Wielu z nas marzy o własnym domku, gdzie można by spędzać weekendy poza miastem , a nawet całe ferie i wakacje. Co należy wiedzieć przed budową domku letniskowego i jakie formalności czekają na inwestorów?

Chociaż dom letniskowy nie wydaje się być inwestycją tak wymagającą, jak budowa domu całorocznego, to jednak tu również musimy liczyć się z koniecznością załatwienia wielu spraw urzędowych. Przede wszystkim, tak jak w przypadku budowy domu całorocznego, musimy zadbać o pozwolenie na budowę. Warto dowiedzieć się, czy takie pozwolenie będzie w naszym wypadku konieczne. Zgodnie z prawem niektóre obiekty nie wymagają takiego pozwolenia, wyłączona z tego obowiązku jest budowa:

(...) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki; (...) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich; (…)
(Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane)

Istnieje również możliwość, że nasz dom letniskowy nie będzie wymagał świadectwa charakterystyki energetycznej. Dzieje się tak np. w przypadku budynków mieszkalnych, które są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. W takim wypadku projekt budowlany musi jednak jasno mówić o budowie domku letniskowego, a nie całorocznego. Warto również pamiętać, że domek letniskowy to nie to samo, co np. altana. Zanim przystąpimy do budowy powinniśmy dokładnie zastanowić się, jak powinien wyglądać projekt danej konstrukcji.

[budowa domu] [domki letniskowe]

wszystkie porady

Wykonane przez derwi.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011 - SENDOM.pl
Ul. Partyzantów 10c, 83-430 Stara Kiszewa • tel.kom: 512 768 060 fax: 58 687 66 18
Znalezienie odpowiedniego, wymarzonego domu bywa zajęciem niezwykle czasochłonnym. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też oferujemy Państwu swoją pomoc. Dajemy Państwu do dyspozycji produkty najwyższej jakości. Całkowicie wykończone z zewnątrz, w dwóch wariantach wykończenia wnętrz: podstawowym i deweloperskim „pod klucz". Przykładamy szczególną wagę do detali, wykończeń nadających wyjątkowy charakter i styl.