Budowa krok po kroku - Domy Kanadyjskie - jaki jest czas budowy domów z drewna?

10.02.2014

Krótki czas budowy domów kanadyjskich to niewątpliwy plus przemawiający na korzyść zastosowania tej technologii. Postawienie domu z drewna w stanie surowym zamkniętym zajmie od nawet kilkunastu dni do trzech miesięcy w zależności od wielkości budynku. W dodatkowy miesiąc lub dwa można wykończyć go „pod klucz". Dom kanadyjski to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą szybko zakończyć prace budowlane i od razu wprowadzać się do wymarzonego domu.

Proces budowy domów kanadyjskich

Budowę domu typu kanadyjskiego można zacząć właściwie o każdej porze roku, ponieważ poza wylaniem fundamentów nie wykonuje się tzw. robót mokrych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii suszenia drewna, zapewnieniu właściwych warunków transportu, a następnie przestrzeganiu właściwych zasad stawiania ścian domów z drewna mróz czy wilgoć nie stanowią żadnej przeszkody.

budowa domów drewnianychBudowa domu murowanego zajmuje więcej czasu przede wszystkim ze względu na konieczność sezonowania budynku, tak aby materiały budowlane osuszyły się. Właściwe sezonowanie budynku murowanego wymaga kilku miesięcy, a optymalną wilgotność osiąga on dopiero po kilku latach. W przypadku domu kanadyjskiego nie ma takiej potrzeby, gdyż wszystko jest wykonane z gotowych prefabrykatów. Wielką zaletą prefabrykatów jest też to, że nie wymagają dodatkowych materiałów jak piasek czy żwir, które trzeba na placu budowy magazynować.

Niepowtarzalną zaletą domów kanadyjskich jest łatwość przebudowy i modernizacji. Możemy zatem wybudować niewielki budynek, a z czasem gdy przyjdzie potrzeba i fundusze na to pozwolą będziemy mogli bez najmniejszego problemu go rozbudować. Również wymiana instalacji w domu kanadyjskim jest dużo łatwiejsza.

Etapy budowy domu kanadyjskiego

konstrukcja domów drewnianychBudowa domu drewnianego rozpoczyna się od wyboru działki budowlanej oraz projektu. W czasie gdy inwestor załatwia pozwolenia na budowę, w naszej fabryce przygotowywane są prefabrykaty zgodnie z wybranym projektem. Na przygotowanych uprzednio fundamentach montowane są poszczególne elementy konstrukcyjne domu kanadyjskiego. Doprowadzane są przyłącza.

Prace do stanu surowego zamkniętego obejmują następnie instalację więźby dachowej i ścian szczytowych oraz wykonanie poszycia zewnętrznego z montażem okien i drzwi wejściowych. Następnie wykonywane są pozostałe elementy konstrukcji wewnątrz domu z drewna oraz ocieplenie. Dalszy etap to już prace wykończeniowe wewnątrz, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i ogrzewania oraz wykonanie elewacji. Po zakończeniu tego etapu dom kanadyjski jest gotowy do zamieszkania.

Dom kanadyjski drewnem stoi

Głównym materiałem konstrukcyjnym domów kanadyjskich jest oczywiście drewno. Aby nadawało się do budowy domu powinno zostać poddane odpowiedniej obróbce technologicznej. Podstawowe wymaganie to suszenie komorowe do wilgotności poniżej 18% +/- 2%. Jedynie wilgotność elementów wewnętrznych typu schody, okna, drzwi wewnętrzne nie powinna przekraczać 12% +/-2% . Drewno konstrukcyjne domów kanadyjskich powinno być czterostronnie strugane, co ma na celu ochronę przed ogniem (płomienie „ślizgają” się po drewnie nie trawiąc go) i owadami.

dom kanadyjskiWarto też wspomnieć o prawidłowej budowie ścian domu kanadyjskiego. Patrząc na przekrój od wewnątrz:

  • płyty GK, które są warstwą wykończeniową,
  • folia paraizolacyjna,
  • wełna mineralna lub szklana,
  • płyty drewno pochodne jako warstwa poszycia zewnętrznego,
  • folia wiatroizolacyjna jako bariera wiatrowa i deszczowa,

Elewacja zewnętrzna budynku w postaci tynku, cegły klinkierowej czy sidingu lub drewnianych desek.

 

Sprawdź naszą ofertę domów drewnianych

 

[domy kanadyjskie] [domy z drewna] [domy drewnane] [budowa domu]

wszystkie porady

Wykonane przez derwi.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011 - SENDOM.pl
Ul. Partyzantów 10c, 83-430 Stara Kiszewa • tel: 58 687 66 18 tel.kom: 664 492 169 fax: 58 687 66 18
Znalezienie odpowiedniego, wymarzonego domu bywa zajęciem niezwykle czasochłonnym. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też oferujemy Państwu swoją pomoc. Dajemy Państwu do dyspozycji produkty najwyższej jakości. Całkowicie wykończone z zewnątrz, w dwóch wariantach wykończenia wnętrz: podstawowym i deweloperskim „pod klucz". Przykładamy szczególną wagę do detali, wykończeń nadających wyjątkowy charakter i styl.